Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Šipky

Šipka sa skladá z hrotu, těla, násadky a letky.

 

Obrazek

 

 

 

Pro další dělení je důležitý materiál, ze kterého je vyroben hrot šipky. Hroty jsou totiž buď:

 • Ocelové - těmto šipkám se říká steelové (stýlové), resp. klasické a hází se s nimi do sisalových terčů.
 • Plastové - těmto šipkám se říká softové, resp. moderní a hází se s nimi do elektronických terčů (existují i neelektronické podoby)

Uvedené dva typy šipek se kromě hrotu liší maximální povolenou hmotností. Lehčí jsou šipky softové, které mají max. povolenou hmotnost 20g. nejpoužívanější gramáže jsou v rozpětí 14 - 18 g. Steelové šipky jsou vyráběny s gramáží až přes 30 g. Přesto je nejběžnější gramáž 21 - 30 g.

Ostatní části šipky jsou u obou druhů stejné.

 

 

 

 

Jednotlivé části šipky:

Hrot

 • ocelový hrot (klasické šipky):
  • délka hrotu - micro (18mm), nejpoužívanější midi (25mm) a maxi (36mm)
  • uchycení hrotu - pevné hroty a pohyblivé hroty (při náraze na pletivo terče se hrot trochu zasune, šipka se kolem hrotu může otáčet)
 • plastový hrot (elektronické šípky):
  • rozděluje se podle rozměru závitu, kterým se hrot napojuje k šipce - je to 2BA (rozšířenější) a 1/4'' (palce).

Tělo

Materiál: v minulosti (ještě lépe v historii) byly šipky vyráběny ze dřeva. V současnosti se k výrobě těla šipek používá mosaz, slitina niklu a stříbra či wolframu a niklu. Důležitá je přitom měrná hmotnost slitiny (tedy čím těžší, tím lepší), která se odráží v průměru těla (čím tenčí šipka, tím více a snadněji se jich více vejde do jednoho místa, např. do trojnásobku 20 b.).

 • Mosaz: levná, dobře opracovávatelná slitina s nejmenší měrnou hmotností. Šipky z této slitiny jsou nejtlustší. Mosaz je také dost měkká, a proto se snadněji opotřebuje. Mosazné šipky jsou vhodné pro začátečníky. Jsou levnější a větší rozměr v začátcích nepřekáží.
 • Nikl/stříbro: dražší slitina s trochu lepšími vlastnostmi než mosaz. Větší měrná hmotnost i tvrdost.
 • Wolfram/nikl: nejtěžší, nejtvrdší a nejpoužívanější slitina využívaná na výrobu šipek. Poměr prvků ve slitině je vyjádřený procentuelním zastoupením wolframu např. 80%, 90%, 95%. Čím více tím lépe, to obvykle také znamená tím dražší.

Tvar: existují tři základní tvary, od kterých se potom odvíjejí různé variace. Klíčové pro výběr je umístění těžiště.

 • barrel: těžiště je uprostřed a největší váha je soustředěná u těžiště
 • torpedo: těžiště je vpředu
 • straight: těžiště je uprostřed a váha je rozložené rovnoměrně po celé délce

Povrch: povrch těla šipky může být hladký anebo více, či méně zdrsněný

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

 

Násadka

Materiál:

 • plastové (polykarbonát) - levnější, mohou se lámat konce držící letku, drží dobře v těle šipky.
 • ocelové (hliníkové, titanové) - dražší, hliníkové se mohou při dopadu na tvrdší plochu. Závit je vhodné zpevnit gumičkou, aby nedocházelo k samovolnému vytáčení.
 • kombinované - nejčastěji se kombinuje plastový spodek se závitem a hliníkový vrch násadky, ale na trhu jsou i kombinace obrácené

Délka: extra short (28mm), short (38mm), medium (48-50mm)

Hmotnost: od 0,7g (x-slim) do 2,8g

ObrazekObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Letka

Materiál: v minulosti byly používané letky z peří, později letky papírové. V současnosti se na výrobu letek používají polyestery, nylony a různé plastové fólie. Takže existuje mnoho druhů - např. dimplex, ribtex, polyester a pod.

Tvar: existuje řada tvarů. Od tvaru se potom odvíjí hmotnost a především velikost plochy.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Terče

Používá se více druhů terčů. Avšak pravidla většiny soutěží uznávají kulatý terč s průměrem 18'' (palec = 2,54cm), s hrací částí s průměrem 13 1/4'' a rozdělený na 20 částí (výsečí), s dvojitým středem (BULL a OUTER BULL), dvěma užšími pásy - mezikružím viz obr. 3. Hodnoty ve vnějším mezikruží jsou dvojnásobky (DOUBLE) a ve vnitřním pak  trojnásobky (TRIPLE) hodnoty uvedené nad výsečí. BULL je za 50 bodů a OUTER BULL za 25 bodů.

ELEKTRONICKÉ ŠIPKY: Terče jsou vyrobené z plastu. Na povrchu terče je umělé síto z malých otvorů, do kterých se šipka s plastovým hrotem může zapíchnout, aniž by terč jakkoliv poškodila. Obvykle jsou tyto terče vybaveny elektronikou, která umožňuje volbu hry, počítání skóre apod. Tím se výrazně zvětšuje škála nabízených her a jejich variant, jelikož bez elektronického počítání by řada her byla obtížně hratelná. Takovéto terče jsou buď nástěnné - vhodné pro domácí využití nebo stojanové, které jsou k vidění především v hernách a restauracích. Na těchto terčích je obvykle hra zpoplatněna tzv. kreditem.

KLASICKÉ ŠIPKY: Terče pro šipky s ocelovým hrotem jsou vyráběné z různých materiálů. V minulosti to byla dřevěná víka z vinných sudů :-). Kupodivu i v současnosti se občas objeví dřevěné terče, jsou však tvrdé a náročné na údržbu (je třeba je namáčet). Opakem dřevěných terčů jsou terče papírové, které se velmi rychle ničí. Nejlepší a nejvyužívanější jsou terče sisalové. Jsou tvořeny ze štětin agave sisalana. Rostliny rostoucí v Mexiku a Africe, používané k výrobě lan a provazů. Dlouhá tenká vlákna této rostliny se stočí do tzv. koláčů (biscuits), pokládají se do oválné formy a slisují se. Potom se brousí a barví. Tyto terče jsou kvalitní a především trvanlivé. Ovšem NESMÍ přijít do styku s vodou!!!

ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzdálenosti: vzdálenosti terče od odhodové čáry (2,37 m) a od země (1,73 m) jsou na soutěžích standardizované.